Det är ingen idé att lämna anbud vid offentliga upphandlingar anser hälften av Leveranstidningen Entreprenads läsare. Ett företag i branschen som vill vara anonymt anser att monopol råder på den mindre ort företaget verkar, däremot är konkurrensvillkoren bättre i större städer som Stockholm.
Leveranstidningen Entreprenad ställde frågan: Brukar du lämna anbud vid offentliga upphandlingar? Bara 13 procent av läsarna svarade Ja, och har fått uppdrag, 37 procent svarade Ja, men utan framgång och hela 50 procent Nej, det är ingen idé. Det verkar gå en skiljelinje mellan mindre och större orter när det gäller offentlig upphandling.
I större städer som Stockholm har mindre företag ökad chans att få vara med och dela kakan medan det på på sina håll ute i landet verkar råda monopol. Leveranstidningen har talat med ett företag i en mindre stad, som vill vara anonymt. Företaget har sju anställda vintertid och 12-13 stycken under sommaren.
- Anbuden går ut men stannar jämt hos samma aktörer och det känns inte seriöst.
Det går att kolla vem som fått anbudet i offentliga upphandling men enligt företaget går det att ordna klausuler som kringgår detta. Helhetslösningar är något som ytterligare hindrar en juste upphandling.
- En del aktörer har helhetslösningar och tidigare avtal som binder anbudsgivaren att välja dem även för nya uppdrag. Det blir ett förtäckt hot där de kan hävda att om de inte får det nya uppdraget så får anbudsgivaren inte hjälp med vissa jobb inom de uppdrag man redan har. Får de inte också det tredje jobbet tar de bort resurser från de nuvarande jobben.
Tre stora dominerar
I den kommun företaget verkar är kommunen delägare i olika företag, en inte ovanlig situation.
- Kommunen organiserar monopol. Tre stora byggföretag dominerar i kommunen med svågrar, systrar och andra släktingar som underentreprenörer.
Företagaren har arbetat i Stockholm och Mälardalen och anser att det är bättre villkor här .
- Här spelar man med öppna kort och visar varför de som fick anbudet fick det.