23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Entreprenad
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

ENTREPRENAD LIVE: Maxad sortering utlovas

Allu tar med sig en helt ny serie sorteringsskopor till mässan.

Serien heter Allu Veloci och ska vara gjord för grävmaskiner, lastmaskiner, teleskoplastare, kompaktlastare och traktorer i kompakt storlek.

I serien ingår fem modeller anpassade för maskiner på 2-20 ton. Enligt Allu är de lämpliga för en rad olika sorterings-, blandnings- och luftningsapplikationer, företaget listar fyra huvudsakliga användningsområden: markplanering, jordsortering, skyddsfyllning och materialåtervinning.

Enligt Allu är alla sorteringsskoporna utvecklade för maximal effektivitet, stjärnorna ska skapa en roterande rörelse inuti skopan, rörelsen ska sortera och blanda materialet och Allu, som utlovar en slutprodukt av hög kvalitet, tillägger att sorteringsstjärnorna är tillverkade av polyuretan, ett material som ska tillåta materialet att falla genom skopan utan att krossas eller rivas ner.

Allu ställer ut i monter 463.

Entreprenad Live 2023 Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.156