23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Entreprenad
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

KH-Maskin breddar - ny generalagentur på plats

KH Maskin kammar hem ny generalagentur och börjar sälja produkter för materialsortering och återvinning.
Annons

Företaget berättar att man från och med den första september är ny generalagent för den polska maskintillverkaren Pronar Recycling i Sverige.

KH-Maskin, som säljer Kobelcos, Wacker Neusons och Kramers maskiner, uppger i ett pressmeddelandet att man ser ett ökat intresse kring affärsområdet sortering och återvinning och ett ökat behov för helhetslösningar för den branschen på den svenska marknaden.

Annons

– Anskaffandet av Pronar Recycling är ett led i våra långsiktiga planer i Sverige för att ytterligare öka våra marknadsandelar, stärka upp vår sortimentet & bredden i vår produktportfölj säger Tony Ferm, Sverigechef för KH-Maskin.

Annons

Bland Pronars produkter finns till exempel siktar och krossar.

Den svenska marknaden ska få stifta bekantskap med produkterna redan på Entreprenad Live 7-8 september lovar KH-Maskin som tar med sig ett urval till mässan.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web04