23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Entreprenad
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

”Vår bransch måste vara redo”

Annons

Byggföretagen välkomnar att regeringen vill se över hur byggnads- och reparationsberedskapen bör fungera för att kunna bygga och reparera civil infrastruktur.

– Bygg- och anläggningsbranschen är en avgörande del av Sveriges beredskap. Vår bransch måste vara redo och kunna fungera även i kriser. Från Byggföretagens sida är vi alltid redo att bistå i det arbetet, säger Catharina Elmsäter-Svärd, vd Byggföretagen, i ett pressmeddelande.

Annons

Enligt Byggföretagen visar till exempel cementkrisen att en robust beredskap inte baseras på tillfälliga lagändringar och politiska brandkårsutryckningar.

Annons

– Ska vi kunna rusta skolor, sjukhus och stambanor krävs pålitlighet i hela leverantörskedjan. Miljötillståndsprocessen och riksintressesystemet måste moderniseras – för att skapa effektivitet, tydlighet och förutsägbarhet. I de fall där det inte går att kombinera olika samhällsintressen behövs tydlig vägledning som beaktar den övergripande samhällsnyttan, säger Catharina Elmsäter-Svärd.

Annons

Bättre beredskap är målet

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|