23948sdkhjf

Peab bygger för framtiden

Gymnasielever får vara med när Peab ska bygga en ny skola i Nynäshamn, ett uppdrag värt cirka 197 miljoner kronor.

Kontraktet med Nynäshamns kommun uppges vara värt cirka 197 miljoner kronor och innebär både att riva, bygga nytt och bygga om.

Den nya skolan ska bli 4 800 kvadratmeter stor och kunna ta emot 420 elever.

Peab ska under byggtiden ta emot praktikanter från årskurs två och tre på Nynäshamns gymnasiums el- och byggprogram.

– På Peab har vi lång erfarenhet av att bygga skolor och för oss som samhällsbyggare är det ett extra inspirerande projekt. De handlar verkligen om att bygga för framtiden, säger Fredrik Jihammar, regionchef på Peab.

Arbetet ska genomföras som en totalentreprenad med start efter sommaren. Tanken är att det hela ska vara klart lagom till skolstart hösten 2027.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.077