Bakom tillväxten i Gävle ligger till stor del uppdraget kring de omfattande byggena av datahallar i närområdet. Projekt datacenter, och alla inblandade medarbetare, har därför nu fått en egen depå att husera i.
– När projektet med datahallarna startade 2020 var vi sju personer i projektgruppen. I dag är vi totalt 17 som jobbar helt med projektet, säger Per Tapper, depåchef för projekt datacenter på Cramo.
Stort bränslebehov
I ett byggprojekt där tusentals maskiner hyrs ut behövs också mycket bränsle. Cramo har samarbetat med Colabit som bränsleleverantör sedan 2019, men mer intensivt från 2020 då projekt datacenter tog fart.
– Vi är väldigt beroende av Colabit, så är det. Utan deras service hade vi inte klarat av det här. Vi kontaktade andra större bolag i Sverige först, men fick svaret att ”det där går inte” och sedan ringde vi till Colabit och fick höra att ”det löser vi”, berättar Per Tapper.
Tobias Gustavsson, försäljningschef på Colabit, beskriver just servicen som en av bolagets styrkor. Att vara flexibel och lösningsorienterad samt att ta servicen ett par steg längre är enligt honom viktiga ingredienser i Colabits framgångsrecept.
– Vi kanske inte kan erbjuda det lägsta priset och då vill vi kunna erbjuda det bästa priset sett till service, säger Tobias Gustavsson.
Colabit levererar i snitt 60 m3 bränsle i veckan till Cramo och deras kunder. En stor andel går till datahallarna i Ersbo, Stackbo och Tuna. Leveranserna är ofta komplexa då de varierar i antal tankar, placering av tankarna, olika grindar och avspärrningar samt flera olika kontaktpersoner.
– Det kan vara så att det fanns en väg vid den förra leveransen, och nästa gång är den vägen borta. Det händer väldigt mycket, så det ställer jättehöga krav på oss, säger Tobias Gustavsson.
Ömsesidig uppskattning
Att man enkelt kan komma i kontakt och att man kan lita på att leveransen kommer, nämner Per Tapper som de allra viktigaste egenskaperna hos en bränsleleverantör.
– Det vi har med Colabit idag, det fungerar klockrent. De har full koll på vart leveranserna ska och det är en otrolig trygghet för oss, säger Per Tapper.
Även från Colabits håll finns stor uppskattning över att Cramo som kund har förståelse för vad Colabit i sin tur behöver för att klara av att leverera den mängd bränsle på det sätt som krävs.
– Jag känner att det finns en förståelse även för vår verksamhet. Och det är högt i tak, vilket jag tycker är jättebra. Vi vill veta om vi har gjort något mindre bra också, så att vi kan lära oss och bli bättre, säger Tobias Gustavsson.
Projektet kring datahallarna förväntas fortsätta under lång tid framöver, och båda parter ser fram emot ett fortsatt gott samarbete.