23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Entreprenad
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Han blir ny VD i Cede Group

Maskintillverkaren möblerar om i toppen. Nye vd:n: ”Jag är mycket glad över förtroendet och utmaningen”
Annons

Johan Johnsson har blivit utsedd till vd för Cede Group AB i Malmö, enligt ett pressmeddelande.

Han kommer närmast ifrån en position som vd för Jumo AB i Helsingborg där han byggt Jumos verksamhet i Norden under 16 år.

– Jag är mycket glad över förtroendet och utmaningen. Strategin är lagd och vi håller fortsatt kurs där fokus kommer att ligga på marknad och kundutveckling, säger den tillträdande vd:n.

Annons

Avgående vd Håkan Johannesson kommer, enligt bolaget, att fortsätta som vice vd när Johan Johnsson tillträder sin tjänst 1 november.

– Cede Group står inför en expansiv fas och vi är mycket glada över att ha knutit Johan Johnsson till bolaget. Johan bidrar med ett starkt track-record av att utveckla industriföretag, säger styrelseledamoten och ägarrepresentant Carl Backman.

Annons
Om företaget
Designar och tillverkar specialmaskiner för världsledande företag inom gruv- och anläggningsmarknaden.

Bolaget som grundades 1923, har 65 anställda i Malmö.
Annons

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|instance-web02