23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Entreprenad
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Nytt avtal tryggar jobben för Euromining

Entreprenörens nya avtal med LKAB beräknas sysselsätta 300-400 personer under minst fyra år framåt.
Annons

Euromining, har genom det med Veidekke gemensamt ägda bolaget HB Veidem Construction, i oktober månad tecknat ett avtal med gruvbolaget LKAB. Det skriver företaget på sin Hemsida.

Uppdraget innebär att bolaget utför ortdrivning, last och transport under jord i LKAB Malmberget. Arbetet kommer, enligt Euromining, att sysselsätta 300 – 400 personer under minst fyra år framåt.

Annons

– Jag är övertygad om att vi har fått uppdragen tack vare duktig personal och bra leverantörer samt vårt miljö- och kvalitetsarbete som lett fram till en ISO-certifiering, säger Lars-Åke Augustsson, tf Vd EuroMining.

Annons

Euromining menar att de nya avtalen tryggar framtiden och arbetstillfällen för anställda och entreprenörer, samt ger företaget en stabil plattform att bygga vidare på.

Annons

Just nu pågår rekrytering av arbetsledare och raslastare. EuroMining räknar med att uppdragen innebär ett 50-tal nya arbetstillfällen hos företaget och dess leverantörer.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web01