Flera stora svenska städer har dispens för att dumpa bortskottad snö i vattendrag. Entreprenad Supply har tidigare berättat om Luleå tekniska universitet (LTU) som i en studie ska undersöka hur den eventuellt förorenade snön påverkar vattenmiljön.
Ett av provtagningsområdena som används i studien är Frihamnen i Stockholm. Just nu tas snöprover som tillsammans med äldre data ska ge en bild av hur den dumpade snön påverkar vattnet, rapporterar P4 Stockholm.
– Idén med det här projektet är att ge ett bättre beslutsunderlag. Och då är bara frågan vad är en acceptabel mängd, vad får förekomma i vår miljö om vi ska kunna leva och fortleva i den miljön, säger LTU:s projektledare Stefan Marklund i en kommentar till radion.
Forskningsprojektet avslutas under 2018.