23948sdkhjf

Så effektiviserar Pon snöröjningen med hjullastare

Försäljnings- och produktchefen: "En kostnadseffektiv lösning".
Att ploga och sanda i samma moment är ingen ny företeelse men däremot har det inte varit vanligt på hjullastare på grund av hydraulikens utförande. Men Pon har nu varit med och tagit fram en lösning där separat hydraulik byggs på maskinen.

Enligt företaget innebär det att hjullastaren kan använda redskapen parallellt, helt utan prestandaförluster.

– Det finns ett stort behov på marknaden av att kunna använda kompakta hjullastare i vinterunderhåll på mindre gator, trottoarer och gång- och cykelvägar. Det här är en kostnadseffektiv lösning som är särskilt praktisk. Entreprenören behöver till exempel inte investera i en dyrare redskapsbärare, säger Pon Equipments försäljnings- och produktchef Krister Åkerblom i ett pressmeddelande.

Företaget har valt att satsa på att ta fram särskilda försäljningspaket för vinterutrustade Cat 906M och Cat 908M. Maskinerna säljs med vinterhjul, anpassad hydraulik, vikplog eller klaffskopa och sandspridare.

– Tidsbesparingen är upp till hälften jämfört med det traditionella sättet då föraren behöver byta redskap på hjullastaren, säger Krister Åkerblom.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.063