23948sdkhjf

Steelwrist i storlansering

Släpper Powertilt-lösning med sitt patenterade framaxellås.
Efterfrågan på säkra snabbfästen med Powertilt-lösningar har ökat stadigt under de senaste åren, enligt Steelwrist. För att möta det behovet lanserar företaget därför nu en kombination av tiltmotorn från Helac Corporation och Steelwrists säkra snabbfäste med framaxellås.

Fördelen med så kallade Steelwrist Powertilt är, enligt företaget, att kunden får ett snabbfäste som klarar alla säkerhetskrav utan att det behövs ett sensorbaserat kontrollsystem.

Produkten kan användas på alla grävmaskiner som har två hydraulfunktioner tillgängliga.

– När man inte behöver en fullskalig tiltrotator är Steelwrist Powertilt en utmärkt lösning. Med mer än 50 000 Helac tiltmotorer ute på marknaden kommer våra kunder att få en robust lösning som går hand i hand med våra snabbfästen gjutna i stål. Vi är extremt glada över att kunna bredda vår produktportfölj med Powertilt, säger Steelwrist vd Stefan Stockhaus i en kommentar.

Steelwrist Powertilt, som börjar levereras i mars månad, kommer att vara tillgänglig till grävmaskiner mellan 2 och 20 ton och går att få med snabbfästena S40 till S60.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.078