23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Entreprenad
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Söderberg & Haak öppnar ny anläggning

Maskinförsäljaren växer med nytt fastighetsförvärv.

Söderberg & Haak Syd, med bas i Ystad, kommer att etablera sig strax söder om Hörby. Det berättar företaget i ett pressmeddelande.

– Vi har slutit ett avtal om att förvärva den fastighet som Lennart Nilsson Maskin AB i dag bedriver verksamhet i. Fastigheten har ett mycket bra geografiskt läge, ända ut till riksväg 13 i höjd med Västerstad, berättar Alexander Andersson och Anders Bramsvik, ansvariga för anläggningen i Ystad och framöver även i Hörby.

Hörbyverksamheten knyts till Ystadsanläggningen och kommer att bestå av verkstad, försäljning och reservdelar. Rekryteringen av personal är igång och några poster är redan tillsatta. Företaget räknar med att kunna hålla premiärvisning framåt hösten.

– Vi hälsar nya och befintliga kunder välkomna. Under tiden fram till öppningen är alla välkomna att kontakta oss på anläggningen i Ystad.

Ägarna till Lennart Nilsson Maskin AB (Göran, Tommy och Bengt Nilsson) väljer efter många år i branschen att avsluta sin verksamhet och gå i pension.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.08|instance-web03