23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Entreprenad
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Utredning på chefsnivå

Järnvägens framtid ska specialstuderas under det närmsta året, en uppgift som engagerar en stor del av Trafikverkets ledning.

Trafikverket fick nyligen i uppdrag av regeringen att utreda om järnvägen behöver ytterligare kapacitet samt föreslå hur man kan effektivisera systemet och höja kapaciteten på ett samhällsekonomiskt effektivt sätt.

Lena Erixon, chef för Trafikverkets verksamhetsområde Samhälle, har nu utsetts att leda arbetet som anses vara så omfattande att det kommer att uppta större delen av hennes tid.Torbjörn Suneson går därför in som ställföreträdande chef för verksamhetsområdet Samhälle samtidigt som han fortsätter att sköta sitt gamla jobb som chef för området Strategisk utveckling.

Utredningen ska resultera i en delrapport den 1 oktober i år. Det samlade resultatet ska presenteras för regeringen den 29 februari 2012.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.095|