Ett slangbrott kommer
alltid olämpligt. Är maskinen belägen långt från närmaste servicemöjlighet kan det bli lång väntan innan reparationen kan utföras. En lösning kommer från Hydroscand som nu lanserar Mobile Hose on Site – en mobil slangverkstad som utrustas efter kundens önskemål med de maskiner, verktyg och produkter som krävs på den aktuella arbetsplatsen.
AnnonsUtrustningen kan bestå av slangvindor för kundanpassade slangar i dimensioner upp till 1 ¼ tum, slangkap och skalmaskin som ska klara dimensioner upp till två tum samt slangpress för upp till 1 ½ tums diameter.
AnnonsOm så önskas kan Hydroscand bistå med personal som sköter verkstaden på plats hos kunden. Vill kunden hantera verkstaden själv erbjuds utbildning vid uppstart om den utrustning och de produkter som ingår i slangverkstaden.
AnnonsProduktutbudet omfattar även stationära slangverkstäder som inryms i en 20-fots container.
Annons Annons