23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Entreprenad
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Krisen påverkar Peab

Peab har mycket att förlora när Northland Resources stoppar verksamheten på obestämd tid.


Peab ska enligt

ett avtal transportera Northlands järnmalm från Kaunisvaara till Narvik i inte mindre än tio år, företaget har också utfört stora entreprenadarbeten på projektet. I fjol våras satsade Peab dessutom 25 miljoner dollar när man tillsammans med Folksam, Metso och Norrskenet bildade ett konsortium som skulle bidra till att säkra gruvans fortlevnad.

Northland Resources har dock fortsatt haft stora problem och den 7 oktober

meddelade företaget att man säger upp nästan alla medarbetare och stoppar all verksamhet för att om möjligt kunna undvika konkurs.



– Med anledning av detta kommer vi att inleda en dialog med Northland för att klarlägga hur detta påverkar det avtal som finns tecknat mellan parterna avseende transport av järnmalmskoncentrat på lastbil. Utifrån detta kommer vi sedan att vidta åtgärder för att minimera kostnader för hantering av personal samt lastbilar, säger Jesper Göransson, vd Peab, i ett pressmeddelande.

Enligt Northland ska

leveranserna av redan producerad järnmalm fortsätta, företaget uppger också att avsikten är att betala de kostnader bolaget redan dragit på sig.

Enligt Peab uppgår bolagets totala riskexponering i balansräkningen oförändrat till 260 miljoner kronor, det handlar främst om utestående oprioriterade kundfordringar som omfattas av den förstarekonstruktionsplanen (omklassificerade till långfristiga räntebärande fordringar) och obligationslån säkerställd med panträtt.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web02