23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Entreprenad
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Defekta balkar försenar bro

Den nya bron över Helge å vid Hörlinge blir försenad eftersom materialet inte håller måttet.
– NCC har vid

rutinmässig kvalitetskontroll upptäckt oväntade defekter på de stålbalkar som skulle användas till bron över Helgeå. Åtgärder för att säkerställa kvaliteten på stålbalkarna måste utföras. Detta får till konsekvens att byggnationen tyvärr försenas, säger Anders Persson, platschef NCC, i ett pressmeddelande.

Tanken var att bron skulle tas i trafik den 20 november, redan inledda arbeten med anslutningarna till den nya bron kommer nu att pausas, enligt NCC ska de dock återupptas till våren.

– Det är alltid

tråkigt när öppningstider av vägen måste flyttas fram. Samtidigt som man ska ha stor respekt för NCC:s beslut att kassera en produkt och göra ett omtag för att säkerställa kvalitetskraven. Förseningen kan sägas liten jämfört med den teoretiska livslängden som är 80 år, säger Lars Sätmark, projektledare Trafikverket, i ett pressmeddelande.

Den nya bron ska ersätta en bro som förstördes när kraftverksdammen vid Hästberga rasade 2010.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|instance-web02