vara samhället vill ha mycket god koll på och
redan 2009talades det om att alla varor måste kunna spåras från fabrik till borrhål. Målet var då att alla produkter skulle märkas och registreras enligt mycket noggranna regler redan 2012, tillverkarna behövde dock mer tid på sig och det hela
Annons sköts på framtiden.Nu är det dock skarpt läge, från och med den 5 april måste alla explosiva varor kunna spåras. En bergsprängare måste därför upprätta ett spårbarhetsregister som innehåller varje enskild tändhatt, varje kapsel, varje primer, varje stump pentylstubin etcetera.
Många har säkertfört detaljerade noteringar över sina produkter redan tidigare, men enligt de nya reglerna räcker det till exempel inte att skriva in att man har 150 tändhattar, varje enskild tändhatt ska skrivas in med sitt unika identitetsnummer.
AnnonsNär man köper en vara ska den alltså vara ID-märkt, med en avläsningsbar streckkod. Den som köper varorna måste sedan upprätta ett register och löpande skanna in de produkter han eller hon skaffar sig i registret.
När salvan sedan har gått ska de förbrukade produkterna på samma sätt skannas ut ur registret.
Uppgifterna måste lagrasi minst tio år efter det att man lämnat ifrån sig varan, och registerföraren måste ha god koll på vart grejerna tagit vägen.
Annons– Om man så blir väckt mitt i natten måste man kunna svara på var alla varor är, förklarade Shulin Nie på myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, när han informerade branschen om de kommande kraven på årets Bergsprängardagar.
Bergsprängarna avkrävs sedan tidigare tillstånd för att använda, förvara och överföra explosiva varor, en tillståndsprocess som varit rätt omfattande för de som arbetar i flera kommuner men där man numera bara behöver tillstånd i den kommun man huvudsakligen bedriver verksamhet i.
AnnonsShulin Nie passade ocksåpå att påminna om det bara är tillåtet att transportera sprängämne och kapslar i samma bil om man vidtar speciella skyddsåtgärder.
– Det finns bestämmelser, kapslarna måste läggas i en skyddscontainer med en minst två millimeter tjock stålplåt och en minst tio millimeter tjock skiva av värme och flamresistent material. Containern måste också stå minst en meter ifrån sprängämnet.
Han tillägger att reglerna inte gäller samlastningsbara sprängkapslar och att containern man använder måste vara godkänd av MSB.
Annons