återstår i dag egentligen bara att använda dieseldrivna lokomotiv. Ambitionen är dock att begränsa klimatpåverkan i företagets egna transportupplägg. Ett sätt skulle kunna vara att ersätta den fossila dieseln med RME. Det är ett biobränsle som framställs av raps, och som i ett livscykelperspektiv minskar växthusgasutsläppen med mer än 60 procent, enligt Inlandsbanan.
AnnonsFöretaget saknar dock studier som visar hur den motortyp som företagets lok använder klarar ett skifte från vanlig diesel till förnybar RME.
AnnonsMed stöd från EUgörs nu, under den varma delen av året, en förstudie, med målsättningen att en gång för alla slå fast om ett utbyte till RME över huvud taget är möjligt.
AnnonsFörhoppningen är att den aviserade omställningen till ett mer miljöanpassat bränsle ska ge konkurrensfördelar genom att transportköparnas möjligheter att nå upp till egna miljömål förbättras.
Annons Annons