Cordestam introducerade den midjestyrda dumpern Bell på den svenska marknaden kommer den nu i en version som gör det möjligt att backa i upp till 38 kilometer i timmen. Det har gjorts möjligt tack vare en helautomatisk planetväxlad transmission med sex växlar framåt och tre backväxlar som tillverkas av ZF och nu finns som tillval. Momentomvandlaren är hydrodynamisk med lock-up på alla växlar.
Den nya transmissions tre backsteg ger hastigheterna 6, 16 och 38 kilometer i timmen. Även om de som regelmässigt pinnar på bakåt i 38 kilometer i timmen lär vara rätt få kan det vara mer relevant att backa i 16 kilometer i timmen vid 1 000 rpm.
i en Narrow-version. B25E gav med standardbredden 2,94 meter inte den möjligheten när den lanserades – inte förrän nu då även den tagits fram i en version som är smalare än 2,6 meter.