23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Entreprenad
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Vattenfall döms för söndergrävt fornminne

Energijättens förstörde stort fornminne – tvingas till böter.

Företaget Vattenfall har dömts till att betala en företagsbot på 50 000 kronor för att ha förstört ett fornminne under ett grävarbete i Jokkmokk. Det rapporterar SVT Norrbotten.

Det var sommaren 2015 som muséet Ajttes chef i Jokkmokk, Kjell Åke Aronsson, slog larm om att Vattenfalls entreprenör grävt sönder ett 400 år gammalt fornminne – den gamla samiska handelsplatsen.

Länstyrelsen gjorde en åtalsanmälan för brott mot fornminneslagen och bolaget har nu dömts till 50 000 kronor i böter.

– Jag tycker att det är rimligt. Det var ju ett ganska anmärkningsvärt ingrepp man gjorde när man grävde ett 100 meter långt kabeldike rätt igenom det gamla fornminnet, säger Kjell Åke Aronsson till SVT Norrbotten.

Vattenfalls kommunikationsansvarige i norr, Roger Lindmark, säger till SVT att företaget inte kommer att överklaga domen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web01