23948sdkhjf

Bättre sikt i ny generation

Wille 465 har uppdaterats och den nya generationen ska lanseras på Maskinexpo. – Nya Wille 465 kliver in i 3,5-tonsklassen. 

Finska Wille har många företrädare i Sverige och på Maskinexpo kommer WilleCenter i Stockholm, Boström Maskin och Miljömaskiner att gemensamt lansera en ny version av Wille 465.

Enligt ett pressmeddelande ska den nya varianten ha förbättrats bland annat när det gäller användarbarhet och miljövänlig teknik.

– Nya Wille 465 kliver in i 3,5-tonsklassen. Maskinens lastavkännande hydraulsystem har en pump med variabelt oljeflöde och proportionell manövrering. Den elektroniska kryp- och gaspedalen underlättar avsevärt arbetet oavsett redskap, säger Michael Bergström på WilleCenter i Stockholm, i ett pressmeddelande.

Enligt Willes svenska representanter är Willes redskapsbärare smidiga med bra sikt, de ska därför lämpa sig bra för underhålls- och miljövårdsarbeten i tätorter.

De uppges också vara starka i förhållande till sin vikt, maskinerna finns i fem storlekar från två till 6,5 ton och det ska vara möjligt att både använda hydrauliska redskap och att transportera tunga lass.

När det gäller nya Wille 465 utlovas både stabilitet, komfort och ett brett utbud av arbetsredskap. Hytten ska dessutom vara omkonstruerad för ännu bättre sikt i alla riktningar.

Produkten visas på Maskinexpo i monter 1978.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.393