Just nu består den av 600 000 kubikmeter snö och för att förhindra att giftiga metaller rinner ut i marken, har snötippen försetts med ett reningssystem. Och ”berget” fortsätter att växa. Varje dag fraktar upp mot 70 lastbilar snö.
”Fjället” uppstod då kommunen var i behov av en snötipp. Projektet tog fyra år och kostade fem miljoner kronor.
Annons– Vi valde den här platsen för den lutar lite vilket gör det lättare att fylla mycket snö, säger Göran Gustafsson, vägområdeschef vid Sundsvalls kommun, till
AnnonsSVT Nyheter.
Den som oroar sig för översvämning när solen kommer behöver inte oroa sig. Särskilda maskiner rör nämligen runt i den – något som gör att berget inte kommer att hinna smälta.
Annons– Sedan får vi hoppas på att det blir en varm sommar och inte bara 12 grader på dagarna, säger Göran Gustafsson.
Annons Annons