23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Entreprenad
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Spiralmönster ger jämnare gång

Fransgårds hydrauldrivna sandningsskopa visas på Maskinexpo.

Enligt Närlant har den självlastande FSK-1000 genomtänkta detaljer, behållaren är galvaniserad i höghållfaststål och utmatningsvalsen är spiralformad, skopan har också fått ett nyutvecklat fjäderbelastat system för stenutlösning.

Närlant beskriver den nyutvecklade sandspridarskopan som konstruerad för att förena smidig hantering med ett utmärkt spridningsresultat. 

Att utmatarvalsens knaster är monterade i ett spiralmönster ska till exempel ge en jämnare gång, lovar Närlant.

– Sandspridarskopan har även snabbinställning av den fjäderbelastade stenutlösningen, som arbetar med  22 stycken fjädrar. Det är också möjligt att öppna botten för att snabbt tömma skopan, berättar Anders Nilsson på Närlant Import AB i ett pressmeddelande.

Skopan är som standard utrustad med flödesventil för steglös reglering av utmatarvalsen. Två stödben ska förenkla till- och frånkoppling samt underlätta förvaring förklarar Närlant.

Sandspridarskopan kan fås med  SMS-, Euro-, Stora BM- eller trepunktsfäste, som är enkelt utbytbara. 

Volym: 1 000 liter

Arbetsbredd: 2 meter

Minsta hydraultryck: 180 bar

Vikt: 463 kg

Monter: 1 954

Maskinexpo 2019 Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078