En kritvit Hydrema på knappt 20 ton har trängt sig in bakom lucka två – en specialanpassad maskin där varje detalj tänkts över noggrant.
Vi träffade hjulgrävaren på ett uppdrag i Årsta, i stora delar är det en standardmaskin, det syns dock på långt håll att Bäckströms fått den specialanpassad.
Annons– Den är till exempel hellackerad – det är inte bara ”det gula” som bytt färg, förklarade föraren Pontus Eriksson.
AnnonsDet är han som är mannen bakom förändringarna – han har bestämt hur maskinen skulle utrustas och se ut och han beskriver sitt hjulgrävaren som ”Motsatsernas maskin”.
Annons– Den har extremt stor grävkapacitet, långt över konkurrenterna, men är samtidigt minst i sin klass.
Annons(PS: maskinen kom på en finfin tredjeplats när Sveriges snyggaste entreprenadmaskin utsågs i oktober.)
Annons