Ströman Maskin har länge sålt sugande sopmaskiner, men saknat till exempel mekaniskt upptagande sopmaskiner. Det ska det bli ordning på nu – företaget berättar i ett pressmeddelande att man tar över försäljningen av Brodd sopmaskiner i Sverige, något som ska stärka produktprogrammet på många sätt.
Annons– Nu kan vi erbjuda ett komplett program av sopmaskiner, släpor, stora och små. Kompakta, sugande, eldrivna, sugande maskiner i mellanklassen, stora chassiburna med motor eller eldrivna. specialanpassade större sugande upp till 14 kubik, säger vd Jan Rhodén på Ströman Maskin i pressmeddelandet.
AnnonsStröman Maskin har sålt vägunderhållsmaskiner i över 50 år och hittar sina kunder inom stat, kommun och på entreprenadsidan
Enligt Jan Rhodén ser man nu en god potential att växa vidare.
Annons– Med vår duktiga service och reservdelsorganisation så har vi säkrat bakåt med en bra backup för våra kunder, vi ser bara möjligheter framåt.
Annons Annons