23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Entreprenad
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Nytt kontrakt för Svevia

Ett mångskiftande uppdrag på liten yta väntar Svevia.

– Vi har både skärgård, öppna slätter, jordbrukslandskap, skogs- och inlandsmiljöer.

Trafikverket har gett Svevia har fått ett kontrakt som innebär att företaget ska sköta totalt 1 851 kilometer väg, vara 40 är grusväg, i Blekinge.

Uppdraget är fyraårigt och innebär att Svevia ska ombesörja både vinter- och sommarunderhållet, det vill säga röja snö, bekämpa halka, laga sprickor och hål i vägbanan, sköta om vägmärken, vägräcken, kantstolpar, viltstängsel och underhålla diken och trummor och det som i övrigt ingår i det löpande vägunderhållet.

– Trots att Blekinge till ytan är ett ganska litet område rymmer det flera olika landskapstyper. Vi har både skärgård, öppna slätter, jordbrukslandskap, skogs- och inlandsmiljöer Förutom E22 som är områdets självklara pulsåder så har vi ett antal större städer med några riksvägar som leder norrut med lite större trafikintensitet, säger Pär Edgren, Svevia, i ett pressmeddelande.

Svevia lovar att bevaka väglaget dygnet runt, utföra löpande inspektioner och stå i ständig beredskap.

– Utifrån olika system och vädertjänster får vi löpande rapporter om temperatur, väglag och nederbörd för området. Vintertid skickar vi ut halkbekämpnings- och snöröjningsresurser utifrån de krav som Trafikverket har ställt i kontraktet, men även sommartid finns det beredskap.

Uppdraget uppges vara värt cirka 59 miljoner kronor per år.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11