23948sdkhjf

De tar hem fleråriga elnätsuppdrag

ATS Kraftservice – ett dotterbolag till Peab – har fått förnyat förtroende som projekt- eller huvudentreprenör vid elnätsarbeten för såväl Eon som Vattenfall under de kommande fyra respektive tre åren.

ATS Kraftservice är ett entreprenadbolag som levererar tjänster inom energiteknik och entreprenader. Framför allt handlar det om att bygga anläggningar för kunder verksamma inom området elkraft.

Företaget har för närvarande långsiktiga avtal med bland annat Eon Energidistribution och Vattenfall Eldistribution, avtal som nu förlängts i ytterligare fyra respektive tre år med start 1 januari 2022. I båda fallen finns dessutom möjlighet till förlängning.

Avtalet med Eon rör uppdrag som projektentreprenör gällande lokalnätsprojekt (0,4-24 kilovolt) i norra Norrland, Stockholm, Norrköping och Skåne och är värt cirka 240 miljoner kronor.

För Vattenfall handlar det om uppdrag som huvudentreprenör gällande elnätstjänster till ett värde som beräknas till ungefär 150 miljoner kronor.

Kommentera en artikel
Meddela redaktionen
Företagens egna nyheter
Se alla medlemsnyheter
Mest läst
JOBB I FOKUS
  • Servicetekniker
  • Projektledare
Gå till jobböversikt
Senaste nytt
Se senaste nytt
Utvalda artiklar
Utvalda nyheter från förstasidan
Fossilfritt när Skanska bygger gymnasium i Norge
Arbetsrelaterad dödlighet: entreprenadbranschen i fokus
Kallt i hytten i nya grävaren
Med röntgensyn bäddar forskarlaget för framtidens elbilsbatterier
Swecon och Volvo letar en lösning
Årets byggkvinna 2023: Tre förebilder i rampljuset
Andra Nordiska Medier
Framtidens Bygg
NTT Woodnet
Transportnet

Sänd till en kollega

0.109