23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Entreprenad
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

TÄVLINGEN: Joachim maxade maskinen

Joachim Johansson tänkte inte bara på sig själv när han fick chansen att skapa sin drömmaskin – en Liebherr som blev mycket mer än bara snygg efter 650 timmars arbete på verkstaden. Möt tävlingsbidrag nummer 19!

Köping. Joachim Johansson jobbar åt Köpingbaserade Västra Mälardalens Bygg och vi träffar honom och hans exklusiva Liebherrgrävare en solig och varm dag i början av maj.

– Jag hade en likadan tidigare, men det var en standardmaskin, säger Joachim Johansson, som jobbat för VMB sedan 2015.

Den glänsande maskinen som står framför oss nu, en Liebherr 918 compact av 2021 års modell, är allt annat än standard, och förtjänar verkligen sin plats som en av de 32 maskiner som tävlar om titeln Sveriges snyggaste entreprenadmaskin.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.133