23948sdkhjf

Swecon lyfter begagnat

Renoverade delar kan spela en viktig roll tror Swecon.

Swecon har gjort en miljöpåverkansanalys av en framaxel som demonterats på företagets demonteringsanläggning i Torshälla och sedan renoverats för återanvändning.

Analysen uppges visa att renoveringsprocessen bidrar till en betydligt mindre miljöpåverkan jämfört med nytillverkning av motsvarande del.

Swecon drar slutsatsen att branschen kan minska sin miljöpåverkan genom att ta reda på vad som redan är producerat och noterar att det finns många bra gamla delar som fortfarande håller måttet.

Enligt Swecon kan tusentals olika begagnade och kvalitetskontrollerade komponenter få ett nytt liv när de lämnar Swecons demonteringsanläggning i Torshälla och drar vidare till reservdelslager över hela landet.

Swecon noterar att analysen har tredjepartsgranskats av IVL Svenska Miljöinstitutet.

Kommentera en artikel
Meddela redaktionen
Företagens egna nyheter
Se alla medlemsnyheter
Mest läst
JOBB I FOKUS
  • Servicetekniker
  • Projektledare
Gå till jobböversikt
Senaste nytt
Se senaste nytt
Utvalda artiklar
Utvalda nyheter från förstasidan
Eldsjälar får stipendium från LKAB
Arbetsrelaterad dödlighet: entreprenadbranschen i fokus
Svevia tar över vägunderhållet i driftområde Vetlanda
Kallt i hytten i nya grävaren
Fossilfritt när Skanska bygger gymnasium i Norge
Med röntgensyn bäddar forskarlaget för framtidens elbilsbatterier
Andra Nordiska Medier
Framtidens Bygg
NTT Woodnet
Transportnet

Sänd till en kollega

0.125