– Projektet utförs på västkusten, mitt på Orust med åkermark i alla riktningar. Förutom att det är en friskt blåsig miljö så består marken i princip bara av lera. För att undvika sättningar i väg- och anläggningskonstruktionerna använder vi leca som är ett stabilt och lättviktigt fyllnadsmaterial, säger Fredrik Lundvall, Svevia.
AnnonsCirkulationsplatsen ska öka trafiksäkerheten på platsen.
– Tidigare har det varit både svårt och riskfyllt att från korsande väg 740 som trafikant ta sig ut på väg 178 som är en genomfartsled här på Orust. Det är verkligen en motiverad ombyggnad och ett välplanerat projekt där vi tillsammans med Trafikverket har en öppen dialog om metod och materialval, säger Fredrik Lundvall.
AnnonsProjektet påbörjades i januari, i november ska det vara klart. Kontraktet uppges vara värt cirka 21 miljoner kronor.
Annons