23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Entreprenad
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

”Investeringen måste löna sig” – därför tvekar entreprenörer inför elmaskiner

Intresset för eldrivet ökar, men när det väl kommer till kritan väljer många entreprenörer fortfarande att köra på en konventionell maskin. Samtidigt ser Liebherr en växande marknad för nya lösningar.
Annons

Intresset för eldrivna entreprenadmaskiner ökar i Sverige. Men när kunderna räknar på investeringen är det fortfarande många som tvekar.

Det säger Jörg Miethke, försäljningsdirektör på Liebherr Sverige, när Entreprenad träffar honom och hans team på Svenska Maskinmässan.

På mässan ställde Liebherr bland annat ut den eldrivna hjulgrävaren 918 Electric, en elgrävare i 18-tonsklassen som byggts från grunden i maskintillverkarens fabrik. Maskinen erbjuds med batteripaket på 195 eller 291 kWh och har en maximal motoreffekt på 115 kW, motsvarande cirka 156 hästkrafter.

Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.328|