Enligt Svevias styrelseordförande Olof Ehrlén handlar avgången om ”personliga skäl”.
– Zdravko har känt att han inte riktigt har den energi som krävs för att driva företaget vidare, säger han till Entreprenad Supply.
Kommer avgången som en överraskning? Annons– Det här är ju ofta ett beslut som växer fram hos personen själv och även i dialog med andra. Zdravko har varit öppen och rak i sin kommunikation med oss.
AnnonsEfter beskedet om Zdravko Markovskis avgång har styrelsen valt att tillsätta vice vd Anders Elfner som tillförordnad vd och koncernchef.
Annons– Vi känner stor tilltro till Anders. Han har varit i bolaget många år, säger Olof Ehrlén.
När räknar ni med att ha en ny vd på plats? Finns någon särskild kravprofil? Annons– Vi har inte satt några särskilda tidsramar. Vi har en stabil verksamhet och nu ska vi i styrelsen i lugn och ro diskutera hur vi går vidare i rekryteringsprocessen.
Annons