23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Entreprenad
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Minskad omsättning för Peab

Mall of Scandinavia drog ned omsättningen.
Annons

Peabs affärsområde Bygg minskade omsättningen med 9 procent till 5,2 miljarder kronor (5,7) under första kvartalet. Väntat enligt SME Direkt var en ökning till 6,0 miljarder.

"Minskningen förklaras till viss del av att projektet Mall of Scandinavia, som avslutades under fjärde kvartalet föregående år, hade en hög produktionstakt under jämförelseperioden", förklarar Peab i kvartalsrapporten.

Annons

Resultat före skatt uppgick till 146 miljoner kronor, att jämföra med 106 miljoner samma period i fjol. Det operativa rörelseresultat blev 188 miljoner kronor (171).

Annons

Orderingången landade på 11 886 miljoner kronor (9 559).

– Första kvartalet var positivt med ökad orderingång och förbättrad rörelsemarginal. Med ett starkt kassaflöde fortsätter vi att såväl investera i verksamheten som att minska skuldsättningen. Vi arbetar vidare med ambitionen att vara det bästa företaget i branschen, säger Peabs vd Jesper Göransson i en kommentar.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web04