23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Entreprenad
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Atlas Copco undviker varsel genom kortare arbetstid

440 tjänstemän i Örebro går under fyra månader ner i arbetstid.
Annons

Enligt tidningen Nerikes Allehanda är det första gången som företaget utnyttjar avtalet om så kallad flexibel bemanning.

Bakgrunden till beslutet är att företaget upplever en pressad världsmarknad inom gruvindustrin. Fackliga företrädare och företagsledningen på Atlas Copco har under våren därför diskuterat olika sätt att möta problemet.

Annons

Under onsdagen presenterades lösningen. Från och med den 1 juni kommer 440 av de närmare 900 tjänstemännen på företaget i Örebro att arbeta fyra dagar i veckan men ha betalt för 4,5 dagar. Nedgången i arbetstid ska gälla i fyra månader.

Annons

– Genom att göra detta har vi en bra möjlighet att överbrygga nedgången på marknaden och undvika varsel, säger Andreas Nordbrandt, vd på Atlas Copco Rock Drills AB, i en kommentar till tidningen.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.156|instance-web03