23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Entreprenad
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Erbjuder skadestånd efter arena-rivning

Arbetet med att riva Olympia i Helsingborg fick kringliggande fastigheter att skaka.
Annons

I samband med arbetet att riva fotbollsarenan Olympias västra läktare i vintras upplevde boende i närheten skakningar i fastigheterna, rapporterar Helsingborgs Dagblad.

Enligt tidningen ska skakningarna ha gett sprickor i fasader, källarväggar och innerväggar på närliggande flerfamiljsfastigheter och villor.

Annons

Staden, som äger Olympia och genomför den stora ombyggnaden, ha varit i kontakt med berörda fastigheter och informerat dem om möjligheten att lämna in skadeståndsanspråk.

Annons

– Vi har fått in sex stycken hittills, men räknar med att det kommer några fler, säger Larry Edman på kommunens fastighetsavdelning.

Annons

Det är ännu oklart hur skadorna och skakningarna kunde uppstå. Men en teori är att det varit kallare under den veckan när skakningarna var som mest påtagliga. Det var drygt tio minusgrader och tjäle, vilket gett en hård mark med mindre vibrationsdämpning och som sedan spridit skakningarna.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web04