Nu börjar nybyggnationen av Österängens förskola, den tredje i ordningen av fem förskolor som NCC bygger i Varbergs kommun.
Grundkonceptet för förskolorna är utvecklat i strategisk partnering, en strukturerad samarbetsform där fokus ligger på en öppen och nära dialog mellan alla inblandade.
Annons– Samarbetsformen gör att Varbergs kommun kan satsa på en långsiktig och hållbar ekonomisk lösning för barnomsorgens lokalbehov, säger Stefan Berntsson, projektledare, Varbergs Fastighets AB i ett pressmeddelande.
Annons– Ambitionen är att skapa förskolor där personalen och barnen får en bra miljö att arbeta och vara i och vi arbetar utifrån ett koncept där vi gör justeringar från förskola till förskola. Byggnaden blir flexibel och även enkel att bygga till och förändra i framtiden, säger Shahroz Sahba, affärschef på NCC Building.
AnnonsFörskolan, som ska stå klar i september 2017, blir totalt 1888 kvadratmeter stor kommer ge plats för ca 200 barn. Det blir åtta nya avdelningar i anslutning till Bolmens förskola som har två avdelningar. Byggnaderna ska förbindas och får nytt gemensamt tillagningskök.
AnnonsOrdervärdet är ca 50 miljoner kronor.
Annons