23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Entreprenad
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Storbolagen vill bygga ny Göteborgsarena

Ge oss markanvisning så står vi för finansiering, lovar bolagen.

Åtta av landets största bygg- och fastighetsbolag har gått samman för att bygga en ny multiarena i Göteborg. Det rapporterar tidningen Göteborgs-Posten (GP).

Enligt tidningen handlar det om Balder, Castellum, HSB, Platzer, Riksbyggen, Skanska, Stena Fastigheter och Wallenstam som tänker sig stå för finansiering av miljardbygget, i utbyte mot att de tilldelas mark mellan Valhalla och Ullevi för att bygga bostäder och kommersiella fastigheter.

I Göteborg har det under lång tid pågått politiska diskussioner om att ersätta Scandinavium, med en ny multiarena. I och med storbolagens initiativ får nu också politikerna som de önskat, att marknaden – och inte enbart skattebetalarna – ska bekosta nya arenan, skriver GP.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web04